Grb Ministartstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja - Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja

Здравствене препоруке ради спречавања ширења инфекција

Министарства просвете, науке и технолошког развоја дописом број 610-00-259/2020-01 свим образовно-васпитним установама на територији Републике Србије послало је следеће препоруке које установе примењују ради спречавања ширења инфекција:

• редовно одржавање школског простора: проветравање учионица, чишћење дворишта и учионица и редовно пражњење корпи за отпатке, користећи рукавице;
  • прање и дезинфиковање подова, зидова, врата и површина клупа;
  • редовно снабдевање течним сапуном тоалата, учионица и трпезарија;
  • подстицање учника на прање руку;
  • препорпучити ученицима и одраслима да не додирују очи, уста и нос неопраним рукама;
  • не размењивати храну и не користити исте чаше и флашице за воду;
  • употребљене папирне марамице и убрусе родновно одлагати у корпе за отпатке;
  • планирати часове одељенског старешине у свим разредима посвећене одржавау личне хигијене и непосредног окружења, али и комуникацији која није подложна паници и ширењу непроверених информација;
  • препоручити родитељима и ученицима да одложе прославе и дружења;
  • планирати активности ученичког парланмента које ће подстицати ученике на редовно одржавање личне хигијене и одржавање школског простора;
  • поставити препоруке о превентивним активностима на сајт школе;
  • у оквиру наставних и ваннаставних активности планирати, у складу са предметном облашћу, васпитно-здравствене теме односно упознавање са путевима вирусних инфекција и информисања.
  • ученике и родитеље треба заштити од непожељне панике.

У допису број 610-00-259/1/2020-01 Министартство просвете између осталог још наводи:

• Родитељи треба да се обрате надлежним здравственим институцијама уколико примете било какве симптоме код деве који би могли да указују на присуство вируса. Телефони епидемиолошке служба за све информације су 064/894-52-35 и 011/268-45-66
  • Све манифестације и приредбе у затвпреном простору које су планиране за више од 100 ученика се одлажу.
  • Не дозволити већа окупљања деце и учника по холовина и ходницима за време одмора.
  • Такмичења и смотре ученика се не одлажу, већ је потребно да се учници окупе на отвореном простору (школско двориште и слично) и након тога их сукцесивно уводити по учионицама.
  • Екскурзије, настава у природи и друга путовања на територији Републике Србије, за сада, се не одлажу, с тим да се приликом реализације поштују све препоруке у погледу окупљања (до 100 учесника) и одржавање хигијене.