Угледни час – корелација биологија-хемија “Како доћи до енергије”

Наставница хемије Винка Деак и наставница биологије Маја Дмитровић одржале су угледни час ученицима 7-3 и 8-6 одељења на тему “Како доћи до енергије”.

Демонстративно илустративном методом као и методом лабораторијског рада, ученици су били у прилици да повежу знања стечена на часовима хемије о променама супстанци и реакцијама оксидације са настајањем енергије у процесу варења хране и ћелијског дисања.

Експериментом са гуменим бомбонама, доказали смо колико енергије човек добија са уносом само једног бомбона, а експериментом са содом бикарбоном и HCl, зашто се пије сода бикарбона код поремећаја у варењу хране.
Закључак је да се вишак HCl потроши у реакцији са содом бикарбоном а непријатан осећај нестаје.

Док се процесима исхране и ћелијског дисања , организмима обезбеђује енергија за све животне процесе.