Прваци код зубара

Наши драги прваци и њихове учитељице посетили су дечју зубарску ординацију. Посета је организована у оквиру Пројектне наставе са темом МОЈИ ЗУБИ – ЗДРАВИ ЗУБИ- ЗДРАВО ДЕТЕ. Са осмехом нас је дочекала млада докторица стоматолог Сања Златар и стоматолошка сестра Гордана Репац. Докторица је прваке упознала са значајем очувања здравља зуба. Даље су деца сазнала многе одговоре која су их занимала.

Шта ради зубар?
Зубар је доктор. Он лечи зубе, поправља их и учи нас како да негујемо наше зубиће да нам дуже трају.

За шта нам зуби користе?
Зуби нам служе за грицкање и жвакање хране.

Зашто нас понекад заболи зуб?
Зубић нас некад боли, јер нисмо редовно прали зубиће и јели смо лошу храну, па су у њега ушле бактерије и треба их истерати напоље.

Шта је каријес?
Kаријес је бактерија која квари зубић.

Да ли сте некад били код зубара?
Код зубара треба ићи редовно на прегледе. Тако ћемо на време открити ако нам је неки зубић покварен.

Знате ли како се исправно перу зуби?
Зубићи се правилно перу овако: горњи зубићи од горе према доле, доњи зубићи обрнуто или како ми то кажемо нашим малим другарима “како киша пада и како трава расте“.

Колико често требамо прати зубе?
Зубе треба прати после сваког јела. Тако ћемо спречити бактерије и каријес да се хране остацима хране у нашим зубићима и спречити их да нам покваре зубе.

Која храна је добра,а која је лоша за зубе?
Није добро јести слаткише, пити сокове, jести или пити пуно хладно или пуно вруће. Воће, поврће ,млеко и млечни производи су добри за наше зубе.

Учитељица: Анка Миланко